מדידת עמידות בידוד

מדידות עמידות הבידוד של כבלים, מנועים או שנאים נראה אחרת בין אחד לשני. הערכת מצב תקינות הבידוד לציוד זה מסובך יותר. זה דורש, בנוסף למדידת ההתנגדות עצמה, אימות של גורמים שונים הנובעים מתופעות המתרחשות במהלך המדידות. לדוגמא, ישנם אובייקטים בעלי קיבול גדול, הדורש יכולות גבוהות יותר ממכשיר המדידה. נתח התנגדות הבידוד החדש מבית, MIC-15-k1 ,SONEL הוא מכשיר המגדיר מגמה חדשה במחקר ובדיקות בידוד.

המכשיר נועד למדוד את עמידות הבידוד של צויד חשמלי, כולל כבלים, שנאים, מנועים וגנרטורים, קבלים, מפסקים וציוד חשמלי אחר. מומלץ במיוחד למדידות באזורים עם הפרעות אלקטרומגנטיות גבוהות מאוד, למשל. בתחנות כוח עם 1200KV AC או 500 KV .DC  הודות למתח המדידה של 15 KV.

 Insulation analyzer Sonel MIC-15k1

 

בהתאם לתקן ANSI / NETA ATS-2009 TABLE 100.1 ניתן להשתמש במכשיר לציוד מדידה בעל מתח נומינלי מעל 34.5 KV. ממיר המתח גבוה של מכשיר המדידה ראוי לתשומת לב מיוחדת. עם הספק של כמעט 150 וואט (15 KV, זרם עד 10 מיליאמפר, טווח מדידה של עד 40 טרה אוהם), הוא הופך את מכשיר מדידה זה ללא תחרות בסוגו בשוק העולמי. פרמטרים כאלה מאפשרים לפרוץ את בידוד הכבל הנבדק, ומקלים על איתור מקום נזקי הבידוד, למשל. קצר, ניתן לבדוק זאת באופן חזותי (אם הכבלים נראים לאורך כל הדרך), בשיטות רפפלומטריות, אקוסטי או שיטת מדידת ירידת מתח – A-fram) LKZ-1500 כאשר הכבלים קבורים באדמה). המכשיר מצויד במספר פונקציות אבחון של מערכות בידוד המבוססות על התנגדות בידוד סטנדרטית, (IR) יחס ספיגה דיאלקטרית, (DAR)  מקדם הקיטוב, (PI) מתח מדרגות, (SV)  עליית מתח רציפה (RT), פריקה דיאלקטרית (DD). מדידות אלו מורחבות על ידי מחוון התפרקויות חלקיות (PD)  עבור כל אחת ממדידות אלו. 

הפונקציה של עליית מתח רציפה לאורך זמן (RT) מאפשרת לקבוע את נוכחותן של פריקות חלקיות באובייקט ולאתר מיקום התרחשותן. הערכת מצב הבידוד אפשרית על ידי קביעת עליית מתח המדידה בשלבים (SV). שיטת ה (RT) שבה המתח עולה באופן לינארי, מאפשרת לקבוע את תכונות הבידוד של החומר. המכשיר מעלה בצורה מבוקרת ורציפה את המתח מבלי לגרום למאמצים חשמליים. נרשם זמן וערך של המתח בו מתרחשת פריצה חשמלית. פילטרים דיגיטליים מובנים עם זמן ממוצע של 10, 30, 60, 100 ו-200 שניות מבטיחים תוצאות מדידה יציבות באזורים עם הפרעות אלקטרומגנטיות חזקות.

צפייה בפרמטרים שונים בזמן אמת

המכשיר מצויד בתצוגת LCD גדולה ונתמך ביישום Sonel MIC Mobile בחינם. הוא מספק תצפית על תוצאות ותכנון גרפים של פרמטרים שונים בזמן אמת, במהלך המדידה. זה מאפשר להעריך את מצב האובייקט כבר במהלך הבדיקה, מכיוון שצורת הגרף נושאת מידע על מצב הבידוד, גם כאשר המדידה טרם הושלמה. האפשרות של התחלה ומפסיקת מדידה מרחוק מועילה במיוחד. הודות לכך, ניתן לבצע את הבדיקות מרחוק, למשל. מחדר אחר או מכונית, כאשר תנאי האקלים אינם נוחים עבור המפעיל. באמצעות ה- GPS של הטלפון ניתן לקבוע את מקום המדידה המדויק. הודות ליישום הנייד ולתוכנת Sonel Reader, המשתמש יכול לאסוף נתונים היסטוריים ולהשוות אותם לתוצאות האחרונות שהועברו מהזיכרון הרחב של המכשיר. פיתרון זה מאפשר להכין דוח מדידה, לעקוב אחר התקדמות הידרדרות הבידוד ולתכנן עבודות תחזוקה. במקרה שהמפעיל שכח לשמור את התוצאה לזיכרון המנתח המכשיר שומר אוטומטית את כל המדידות (בזיכרון הזמני) שניתן לזהות לפי התאריך והשעה של ביצוען, הודות לשעון הזמן הפנימי של המונה (RTC).

 Mobile aplication screen

לסיכום, ה-MIC-15k1 הוא מכשיר ארגונומי מודרני במיוחד עם פעולה אינטואיטיבית. זה יספק אפילו את המשתמשים התובעניים ביותר, בתנאים הקשים ביותר, בהפרעות גבוהות, בהן מכשירים אחרים יהיו חסרי תועלת. הפיתרון החלוצי של שילוב מדידת התנגדות לבידוד עם מחוון פריקה חלקיות הופך את נתח התנגדות בידוד זה לאחד מכלי האבחון החזקים ביותר לבידוד חשמלי בעולם. 

 

כתב שי חבויניק